Cultuurbeoefening

Op deze pagina staat de monitoringsmatrix voor ‘Cultuurbeoefening'. Dit is één van de subthema's van de beleidsprioriteit ‘Versterking culturele en creatieve sector ’uit de begroting voor 2026 van OCW.

Cultuur is een onmisbaar onderdeel van een democratische samenleving en de culturele en creatieve sector dragen bij aan het verdien- en concurrentievermogen van Nederland. Culturele instellingen werken daarbij als bindmiddel voor de samenleving, als bron van verbeeldingskracht en als weerspiegeling van onze nationale en collectieve identiteit. Het Ministerie van OCW heeft als doel een sterk cultureel en creatief klimaat te creëren zodat onder andere de podiumkunsten, musea, ontwerp, film en literatuur zich kunnen blijven ontwikkelen. Daarnaast houden we aandacht voor het slavernijverleden.

Sub-thema

Cultuurbeoefening

Het kabinet werkt aan een gezonde infrastructuur voor cultuurbeoefening in Nederland. Iedereen moet de mogelijkheid hebben om een leven lang cultuur en erfgoed te beoefenen en de eigen talenten te ontwikkelen. Onder cultuurbeoefening vallen de domeinen cultuureducatie, cultuurparticipatie, amateurkunsten, immaterieel erfgoed, erfgoedparticipatie en talentontwikkeling.

Hiermee wordt een bijdrage geleverd aan een stevig en divers cultureel fundament voor de toekomst.

Beleid

  1. Bestuurlijke afspraken cultuurbeoefening 2025-2028
    Om uitvoering te geven aan die gezonde infrastructuur voor cultuurbeoefening zijn afspraken gemaakt met VNG en IPO. De bestuurlijke afspraken zetten in op drie ambities:
    • Een sterk ecosysteem voor cultuurbeoefening.
    • Het centraal stellen van de cultuur- en erfgoedbeoefenaar.
    • Het versterken van de verbinding tussen cultuur en maatschappelijke opgaven.

In 2026 start het ministerie van OCW een aantal verkenningen en beleidsprogramma’s. Dit gebeurt in samenwerking met landelijke partners zoals het Fonds voor Cultuurparticipatie (FCP), het Landelijk Kenniscentrum voor Cultuureducatie en Amateurkunst (LKCA), Stichting CJP, KIEN en de RCE. Er is in 2026 specifieke aandacht voor de waardevolle verbinding van cultuurbeoefening met andere domeinen, zoals de zorg of het sociaal domein.

De bestuurlijke afspraken zullen ertoe bijdragen dat:

  • Beleid en uitvoering eenduidiger en effectiever worden gemaakt voor aanbieders en ondersteuners.
  • Cultuurbeoefening toegankelijker wordt maken voor cultuur- en erfgoedbeoefenaars.
  • We duidelijk krijgen hoe OCW, IPO en VNG met de sector structurele knelpunten en uitdagingen kunnen aanpakken.

Financiële middelen

  1. Bestuurlijke afspraken cultuurbeoefening 2025-2028 € 110 miljoen voor cultuurbeoefening in totaal. Dit bedrag is inclusief:
    • middelen voor cultuureducatie in het primair onderwijs, die voor het jaar 2026 al zijn overgeboekt naar het begrotingsartikel Primair onderwijs (ruim € 30 miljoen);
    • middelen die ook onder het subthema Erfgoed vallen en/of beschikbaar worden gesteld via de vierjaarlijkse (BIS-) subsidies aan het Fonds Cultuurparticipatie en het Kenniscentrum voor Cultuureducatie en Amateurkunst.

Beleidsartikel

Beleidsindicatoren

Cultuureducatie:

Onderzoek en monitoring

Cultuureducatie:

Cultuurbeoefening:

Kamerbrieven

Cultuureducatie:

Cultuurbeoefening:

Monitoringsmatrix per subthema

Voor de beleidsprioriteiten van OCW is voor elk sub-thema een monitoringsmatrix beschikbaar met informatie over de beleidsprioriteit waarbij het sub-thema hoort, belangrijke maatregelen die er onder vallen, de financiële middelen en beleidsindicatoren die bij de maatregelen horen, (SEA-)onderzoeken en bijbehorende kamerbrieven. De monitoringsmatrix wordt opgesteld voor de begroting en bij de verantwoording bijgewerkt op basis van de resultaten over het begrotingsjaar. 

Met name vanwege de integraliteit van de OCW-beleidsterreinen is er geen 1-op-1-relatie te maken tussen alle sub-thema’s, maatregelen en financiële middelen. De monitoringsmatrix zorgt er wel voor dat de koppeling tussen beleidsprioriteiten, sub-thema’s, maatregelen, financiële middelen en beleidsindicatoren inzichtelijker is.