De functiemix betreft de verdeling van de werkgelegenheid onder leraren in fte naar salarisschaal. Ter verbetering van de functiemix heeft de overheid extra middelen beschikbaar gesteld. Hierbij kan een onderscheid worden gemaakt tussen scholen binnen en scholen buiten de Randstadregio’s. Eerst komt de functiemix binnen de Randstadregio’s aan bod en vervolgens de functiemix buiten de Randstadregio’s en de landelijke functiemix.
Functiemix vo binnen Randstadregio's (verdeling van leraren naar salarisschaal)
In procenten (op basis van fte's)
In oktober 2025 werd het grootste deel van de leraren op scholen in de Randstadregio’s in salarisschaal LC uitbetaald (42,7 procent). Daarna volgden salarisschaal LB (31,6 procent), salarisschaal LD (25,1 procent) en tot slot ontving een zeer klein deel salarisschaal LE (0,3 procent). Van een klein deel van de leraren kon de salarisschaal niet worden bepaald (0,3 procent).
| | LB | LC | LD | LE | Overig |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 36,6 | 43 | 20,1 | 0,2 | 0,2 |
| 2012 | 36,6 | 43 | 20,2 | 0,2 | 0,1 |
| 2013 | 35,4 | 43,6 | 20,7 | 0,2 | 0,1 |
| 2014 | 31,6 | 40,2 | 27,9 | 0,2 | 0,1 |
| 2015 | 31,6 | 40,2 | 27,9 | 0,2 | 0,1 |
| 2016 | 32,5 | 40 | 27,3 | 0,2 | 0,1 |
| 2017 | 32 | 40,5 | 27,1 | 0,2 | 0,2 |
| 2018 | 32,3 | 40,7 | 26,8 | 0,2 | 0,1 |
| 2019 | 32 | 41,1 | 26,5 | 0,2 | 0,1 |
| 2020 | 32,3 | 41,1 | 26,1 | 0,2 | 0,3 |
| 2021 | 33,6 | 40,7 | 25,2 | 0,2 | 0,3 |
| 2022 | 33,6 | 40,8 | 25,2 | 0,2 | 0,2 |
| 2023 | 32,5 | 41,7 | 25,3 | 0,2 | 0,3 |
| 2024 | 31,9 | 42,4 | 25,3 | 0,3 | 0,2 |
| 2025 | 31,6 | 42,7 | 25,1 | 0,3 | 0,3 |
Figuur: Functiemix vo binnen Randstadregio’s (verdeling van leraren naar salarisschaal).
Bron: DUO, Salarisadministraties van instellingen.
Definitie: In het kader van de functiemix wordt tot het onderwijzend personeel (leraren) gerekend al het personeel dat geregistreerd staat met een leraarschaal (salarisschaal LB-LE), ongeacht feitelijke taken. Leraren in opleiding tellen niet mee, ook niet als zij met een leraarschaal staan geregistreerd. Vervangend personeel telt niet mee. De peildatum is 1 oktober. Vanwege consistentie met de functiemixwebsite wordt een categorie ‘Overig’ onderscheiden. Deze categorie omvat de salarisschalen LA, L10, L11, L12 en onbekend.
Beschikbaarheidsdatum: jaarlijks.
Publicatiedatum: 15 april 2026.
Functiemix vo buiten Randstadregio's (verdeling van leraren naar salarisschaal)
In procenten (op basis van fte's)
In oktober 2025 werd het grootste deel van de leraren op scholen buiten de Randstadregio’s in salarisschaal LB uitbetaald (51,2 procent). Daarna volgden salarisschaal LC (28 procent), en salarisschaal LD (19,6 procent). Van een klein deel van de leraren kon de salarisschaal niet worden bepaald (1,1 procent). Salarisschaal LE is afgerond 0 procent. Tot en met het streefjaar 2014 is de functiemix buiten de Randstadregio’s, ofwel de verdeling van leraren naar salarisschaal, duidelijk verbeterd, het percentage LB is afgenomen en de percentages LC en LD zijn toegenomen. Sindsdien zijn de percentages LB en LC toegenomen en is het percentage LD afgenomen.
| | LB | LC | LD | LE | Overig |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 57 | 22,8 | 19,8 | 0,2 | 0,1 |
| 2012 | 55,7 | 23,7 | 20,2 | 0,2 | 0,1 |
| 2013 | 54,6 | 24,4 | 20,6 | 0,2 | 0,2 |
| 2014 | 49,4 | 23,8 | 26,5 | 0,2 | 0,2 |
| 2015 | 48,9 | 24,6 | 26 | 0,1 | 0,4 |
| 2016 | 49,3 | 24,8 | 25,3 | 0,1 | 0,5 |
| 2017 | 49,4 | 24,9 | 25 | 0,1 | 0,6 |
| 2018 | 49,8 | 25,3 | 24,5 | 0,1 | 0,4 |
| 2019 | 49,9 | 25,6 | 23,9 | 0,1 | 0,4 |
| 2020 | 50,1 | 26 | 23,2 | 0,1 | 0,7 |
| 2021 | 51,7 | 25,6 | 21,9 | 0,1 | 0,7 |
| 2022 | 52,1 | 26 | 21,2 | 0,1 | 0,8 |
| 2023 | 52,4 | 26,6 | 20,2 | 0 | 0,7 |
| 2024 | 51,5 | 27,4 | 20,2 | 0 | 0,8 |
| 2025 | 51,2 | 28 | 19,6 | 0 | 1,1 |
Figuur: Functiemix vo buiten Randstadregio’s (verdeling van leraren naar salarisschaal).
Bron: DUO, Salarisadministraties van instellingen.
Definitie: In het kader van de functiemix wordt tot het onderwijzend personeel (leraren) gerekend al het personeel dat geregistreerd staat met een leraarschaal (salarisschaal LB-LE), ongeacht feitelijke taken. Leraren in opleiding tellen niet mee, ook niet als zij met een leraarschaal staan geregistreerd. Vervangend personeel telt niet mee. De peildatum is 1 oktober. Vanwege consistentie met de functiemixwebsite wordt een categorie ‘Overig’ onderscheiden. Deze categorie omvat de salarisschalen LA, L10, L11, L12 en onbekend.
Beschikbaarheidsdatum: jaarlijks.
Publicatiedatum: 15 april 2026.
Functiemix vo landelijk (verdeling van leraren naar salarisschaal)
In procenten (op basis van fte's)
In oktober 2025 werd landelijk het grootste deel van de leraren in salarisschaal LB (42,3 procent) uitbetaald. Daarna volgden salarisschaal LC (34,7 procent), salarisschaal LD (22,1 procent) en tot slot ontving een zeer klein deel salarisschaal LE (0,2 procent). Van een klein deel van de leraren kon de salarisschaal niet worden bepaald (0,7 procent). Tot en met het streefjaar 2014 is de landelijke functiemix, ofwel de verdeling van leraren naar salarisschaal, duidelijk verbeterd, het percentage LB is afgenomen en de percentages LC en LD zijn toegenomen. Sindsdien zijn de percentages LB en LC toegenomen en is het percentage LD afgenomen.
| | LB | LC | LD | LE | Overig |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 48,6 | 31,1 | 19,9 | 0,2 | 0,2 |
| 2012 | 47,8 | 31,6 | 20,2 | 0,2 | 0,1 |
| 2013 | 46,7 | 32,2 | 20,7 | 0,2 | 0,2 |
| 2014 | 42,1 | 30,5 | 27,1 | 0,2 | 0,1 |
| 2015 | 41,7 | 31 | 26,8 | 0,2 | 0,3 |
| 2016 | 42,2 | 31,2 | 26,1 | 0,1 | 0,3 |
| 2017 | 42,1 | 31,5 | 25,9 | 0,1 | 0,4 |
| 2018 | 42,3 | 31,8 | 25,4 | 0,1 | 0,3 |
| 2019 | 42,3 | 32,2 | 25 | 0,1 | 0,3 |
| 2020 | 42,3 | 32,6 | 24,5 | 0,1 | 0,5 |
| 2021 | 43,8 | 32,2 | 23,4 | 0,1 | 0,5 |
| 2022 | 43,9 | 32,5 | 22,9 | 0,1 | 0,5 |
| 2023 | 43,7 | 33,2 | 22,4 | 0,1 | 0,5 |
| 2024 | 42,7 | 34,1 | 22,5 | 0,1 | 0,5 |
| 2025 | 42,3 | 34,7 | 22,1 | 0,2 | 0,7 |
Figuur: Functiemix vo landelijk (verdeling van leraren naar salarisschaal).
Bron: DUO, Salarisadministraties van instellingen.
Definitie: In het kader van de functiemix wordt tot het onderwijzend personeel (leraren) gerekend al het personeel dat geregistreerd staat met een leraarschaal (salarisschaal LB-LE), ongeacht feitelijke taken. Leraren in opleiding tellen niet mee, ook niet als zij met een leraarschaal staan geregistreerd. Vervangend personeel telt niet mee. De peildatum is 1 oktober. Vanwege consistentie met de functiemixwebsite wordt een categorie ‘Overig’ onderscheiden. Deze categorie omvat de salarisschalen LA, L10, L11, L12 en onbekend.
Beschikbaarheidsdatum: jaarlijks.
Publicatiedatum: 15 april 2026.