Huidige situatie: Demografie

Als het gaat om demografie gaat het om de samenstelling van het personeel. Hierbij kan er o.a. worden gekeken naar leeftijd en geslacht.

Voor het onderwijs geldt nog steeds de conclusie dat de gemiddelde leeftijd van leraren hoger ligt dan de gemiddelde leeftijd (42 jaar) van de beroepsbevolking. En in het voortgezet onderwijs is, in tegenstelling tot het primair onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs, het percentage mannen en vrouwen in evenwicht.

Gemiddelde leeftijd in jaren van leraren per 1 oktober

Gemiddelde leeftijd in jaren van leraren per 1 oktober 2011 tot en met 2019
gemiddelde leefijd in jaren
201144,59
201244,54
201344,57
201444,48
201544,3
201644,21
201744,12
201843,98
201943,89

De cijfers van de meest recente jaren laten echter zien dat in het voortgezet onderwijs de vergrijzing al jaren is omgezet in een daling van de gemiddelde leeftijd. De gemiddelde leeftijd van leraren ligt nu op 43,9 jaar. 

Bron: DUO, Salarisadministraties van instellingen Brontabel als csv (137 bytes)

Verdeling over leeftijdsgroepen leraren vo

Verdeling over leeftijdsgroepen leraren vo schooljaren 2011/'12 tot en met 2019/'20
65 en ouder55-65 jaar45-55 jaar35-45 jaar25-35 jaar15-25 jaar
2011281201761965615155168782888
2012269201011867415411170552723
2013289203641788115708172072550
2014341208441715616314177542648
2015592206281672616772181332890
2016874201681629816994183672882
20171187196501617317525185802858
20181404188151610717874185872907
20191760179961581718100186472963

De groep beneden de 45 jaar is in omvang toegenomen, maar dit is voornamelijk ten koste gegaan van de groep 45-55 jaar, waardoor de groep die de komende jaren met pensioen zal gaan nog steeds even groot is.

Bron: DUO, Salarisadministraties van instellingen Brontabel als csv (423 bytes)

Verdeling lesuren naar leeftijdscategorie per avo-vak (eerstegraads), 2019

Verdeling lesuren naar leeftijdscategorie per avo-vak (eerstegraads), 2019
55+45-5535-45-35
Aardrijkskunde22,20%19,10%32%26,60%
Beeldende vorming27,60%28,50%31,70%12,20%
Biologie22%22,90%28,60%26,50%
Duits39,20%24,80%21,70%14,30%
Economie27,20%24,50%21,80%26,40%
Engels26,20%23,20%23,80%26,80%
Frans37,50%30,20%18%14,20%
Geschiedenis (en staatsinrichting)25,30%20,90%30%23,80%
Godsdienst-levensbeschouwing35,30%19,70%20,20%24,80%
Klassieke talen-klassieke culturele vorming (KCV)32,80%19,20%23,90%24,10%
Lichamelijke opvoeding15,30%18,80%32%33,90%
Maatschappijleer21,40%15%26,40%37,20%
Muziek29,20%24,70%21,80%24,30%
Natuurkunde28,70%24,70%23,50%23,10%
Nederlands30,80%23%20,50%25,70%
Scheikunde22,10%33,30%20,40%24,20%
Tekenen35,20%25,90%25,60%13,40%
Wiskunde34,00%27,20%20%18,80%
Resterende vakken26,90%24,50%25,30%23,30%

Te zien is dat in het eerstegraadsgebied vaker sprake is van ouderen en in het tweedegraadsgebied vaker sprake is van jongeren. Het vak Duits in het eerstegraadsgebied wordt bijvoorbeeld slechts in 14,3% van de lesuren door de groep onder 35 jaar gegeven.

Bron: IPTO-2019, CentERdata Brontabel als csv (1 kB)
Verdeling lesuren naar leeftijdscategorie per avo-vak (tweedegraads), 2019
55+45-5535-45-35
Aardrijkskunde17,00%16,90%24,20%41,90%
Beeldende vorming22,20%25,00%27,60%25,20%
Biologie20,40%19,30%23,80%36,30%
Duits27,70%24,20%21,90%26,10%
Economie21,50%20,90%21,40%36,20%
Engels17,90%19,00%22,60%40,60%
Frans27,30%25,60%21,70%25,40%
Geschiedenis (en staatsinrichting)14,90%18,00%25,70%41,40%
Godsdienst-levensbeschouwing28,60%17,90%20,10%33,40%
Klassieke talen-klassieke culturele vorming (KCV)27,60%16,40%24,20%31,80%
Lichamelijke opvoeding9,80%15,00%30,60%44,60%
Maatschappijleer16,80%14,90%21,60%46,70%
Muziek27,30%20,80%19,20%32,70%
Natuurkunde23,80%24,70%19,30%32,20%
Natuurkunde-scheikunde (NASK)23,40%22,30%20,90%33,40%
Nederlands26,20%19,80%21,70%32,20%
Scheikunde19,70%24,50%21,40%34,40%
Techniek36,50%27,60%21,70%14,20%
Tekenen28,50%21,50%27,90%22,20%
Wiskunde25,50%24,10%20,30%30,10%
Resterende vakken22,50%21,60%24,10%31,70%

Te zien is dat in het eerstegraadsgebied vaker sprake is van ouderen en in het tweedegraadsgebied vaker sprake is van jongeren. Het vak Maatschappijleer in het tweedegraadsgebied wordt bijvoorbeeld in 46,7% van de lesuren door de groep onder 35 jaar gegeven.

Bron: IPTO-2019, CentERdata Brontabel als csv (1 kB)

Verdeling lesuren naar geslacht per avo-vak, 2019

Verdeling lesuren naar geslacht per avo-vak, 2019
ManVrouw
Aardrijkskunde66,90%33,10%
Beeldende vorming26,10%73,90%
Begeleidingsuren-counselinguren43,90%56,10%
Biologie46,20%53,80%
Duits38,10%61,90%
Economie69,90%30,10%
Engels30,90%69,10%
Frans20,40%79,60%
Geschiedenis (en staatsinrichting)66,00%34,00%
Godsdienst-levensbeschouwing59,60%40,40%
Klassieke talen-klassieke culturele vorming (KCV)44,00%56,00%
Lichamelijke opvoeding72,40%27,60%
Maatschappijleer57,60%42,40%
Muziek60,10%39,90%
Natuurkunde82,30%17,70%
Natuurkunde-scheikunde (NASK)72,50%27,50%
Nederlands27,90%72,10%
Scheikunde62,60%37,40%
Techniek80,90%19,10%
Tekenen28,40%71,60%
Wiskunde59,80%40,20%
Resterende vakken49,60%50,40%

Overall valt te concluderen dat het percentage mannen en vrouwen in evenwicht is. Er zijn wel verschillen tussen de vakken. Vakken zoals Natuurkunde, Techniek en Lichamelijke opvoeding worden voor het grootste gedeelte door mannen gegeven. Vakken zoals Frans, Beeldende vorming en Nederlands worden voor het grootste gedeelte gegeven door vrouwen.

Bron: IPTO-2019, CentERdata Brontabel als csv (857 bytes)