Binnen Europa zijn in het hoger onderwijs verschillen te zien in de verdeling van studenten naar studierichting. Er wordt een vergelijking gemaakt tussen verschillende landen van de Europese Unie.
Onder 'Zie ook' staan de cijfers voor alle EU-landen.
Ingeschrevenen in het hoger onderwijs naar studierichting
In procenten van totaal aantal ingeschrevenen, 2021-2022
De verdeling van studenten naar studierichting laat in de hier onderscheiden EU-landen in 2021-2022 een wisselend beeld zien. In een groot deel van de landen, waaronder Nederland, staan de meeste studenten ingeschreven in de richting 'Recht, administratie, handel en zakelijke dienstverlening'. In België en Denemarken kiezen de meesten voor 'Gezondheidszorg en welzijn'.
De bèta-studies 'Techniek, industrie en bouwkunde' zijn vooral populair in Duitsland en Finland, waar studenten deze studies vaker dan gemiddeld volgen. Studenten in Nederland en België volgen deze studies juist minder vaak dan studenten in andere landen van de EU. 'Landbouw en diergeneeskunde' wordt overal weinig gevolgd.
Voor Nederland is de groep studenten in 'Algemene programma's en onbekend' relatief groot. Dit komt door het meenemen van studenten in het niet-bekostigd onderwijs: voor deze studenten is niet bekend in welke studierichting zij studeren.
| | Onderwijs | Vormgeving, kunst, talen en geschiedenis | Journalistiek, gedrag en maatschappij | Recht, administratie, handel en zakelijke dienstverlening | Wiskunde, natuurwetenschappen | Informatica | Techniek, industrie en bouwkunde | Landbouw, diergeneeskunde en -verzorging | Gezondheidszorg en welzijn | Dienstverlening | Algemene programma's en onbekend |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BEL | 8,5 | 8,7 | 10,2 | 22,0 | 3,4 | 3,7 | 9,9 | 2,1 | 24,5 | 1,4 | 5,7 |
| DEU | 8,5 | 11,5 | 8,2 | 24,1 | 8,4 | 7,9 | 19,1 | 1,3 | 8,5 | 2,4 | 0,1 |
| DNK | 8,8 | 8,8 | 10,0 | 20,3 | 6,1 | 5,0 | 12,8 | 0,9 | 25,9 | 1,1 | 0,2 |
| EST | 8,2 | 13,4 | 6,3 | 20,2 | 5,4 | 10,7 | 14,0 | 2,2 | 13,8 | 5,8 | 0,0 |
| EU-27 | 8,0 | 11,7 | 10,5 | 22,6 | 6,8 | 5,0 | 14,7 | 1,8 | 14,0 | 3,7 | 1,2 |
| FIN | 5,3 | 10,1 | 5,9 | 18,7 | 4,4 | 10,8 | 19,4 | 2,1 | 18,9 | 4,3 | 0,0 |
| FRA | 3,9 | 14,5 | 8,9 | 28,6 | 8,8 | 3,3 | 12,9 | 0,7 | 15,0 | 3,3 | 0,2 |
| NLD | 8,5 | 6,9 | 11,6 | 23,6 | 5,4 | 4,1 | 8,2 | 1,0 | 14,2 | 4,4 | 12,1 |
| POL | 7,6 | 8,9 | 11,5 | 23,3 | 3,1 | 5,2 | 12,5 | 1,9 | 15,6 | 7,3 | 3,1 |
| SWE | 14,8 | 14,0 | 12,6 | 12,8 | 5,4 | 3,6 | 16,6 | 0,8 | 17,6 | 1,7 | 0,1 |
Figuur: Ingeschrevenen in het hoger onderwijs naar studierichting.
Peildatum of periode: 2021-2022.
Bron: CBS, Eurostat.
Populatie: Studenten in het hoger onderwijs.
Definitie: De studierichting is gedefineerd volgens de internationaal vergelijkbare classificatie ISCED-F 2013. Deze classificatie wordt in studiejaar 2014-2015 voor het eerst toegepast. ISCED-F 2013 betreft de 'Fields of Education and Training'. ISCED staat voor International Standard Classification of Education.
Toelichting landcodes:
BEL - België
DEU - Duitsland
DNK - Denemarken
EST - Estland
EU-27 - Gemiddelde van 27 landen van de EU
FIN - Finland
FRA - Frankrijk
NLD - Nederland
POL - Polen
SWE - Zweden
Publicatiedatum: 13 december 2024.
Beschikbaarheiddatum: Jaarlijks in december.