Nederlandse kennisinstellingen en wetenschapsfinanciers zijn in 2020 met het programma Erkennen & Waarderen gestart. Het programma loopt tot 2026. Het doel van het programma is om wetenschappers breder te waarderen om recht te doen aan de verschillende academische kwaliteiten die wetenschappers kunnen hebben. Dit betekent niet alleen aandacht voor onderzoeksprestaties (met name het aantal publicaties), maar ook voor bijdragen op andere domeinen zoals onderwijs, impact, leiderschap en patiëntenzorg.

Een nieuwe balans in het Erkennen & Waarderen van wetenschappers vraagt om een diepgaande cultuurverandering. Dit begint bij voldoende bekendheid met deze transitie onder het wetenschappelijk personeel. Uiteindelijk is het van groot belang dat het wetenschappelijk personeel gaat ervaren dat hun werkzaamheden breder worden erkend en gewaardeerd, en dat er een cultuur ontstaat waarbij differentiatie in loopbanen mogelijk is en ieders talent telt. Door middel van een landelijke cultuurbarometer wordt getoetst in hoeverre de ambities van het programma Erkennen & Waarderen door wetenschappers worden herkend, ervaren en gedeeld.

Deze indicator geeft inzicht in de vordering van de beoogde Erkennen & Waarderen cultuurverandering.

Bekendheid met het programma Erkennen & Waarderen in 2024 en 2026

Percentage van het aantal wetenschappers

Bron: Berenschot (2024 en 2026) Rapport Cultuurbarometer Erkennen & Waarderen

De bekendheid met het programma Erkennen & Waarderen is tussen 2024 en 2026 toegenomen. In 2026 is 44% van de wetenschappers grotendeels of volledig bekend met het programma, tegenover 39% in 2024. Tegelijkertijd nam het aandeel wetenschappers dat helemaal niet of nauwelijks bekend is af van 38% in 2024 naar 33% in 2026. Het aandeel dat enigszins bekend is met Erkennen & Waarderen bleef gelijk op 23%.

Bekendheid met het programma Erkennen & Waarderen per functiecategorie in 2026

Percentage

Bron: Berenschot (2026) Rapport Cultuurbarometer Erkennen & Waarderen

Onder hoogleraren en universitaire hoofddocenten is de bekendheid met het programma Erkennen & Waarderen het grootst: 7569% respectievelijk 6156% is er grotendeels of volledig bekend mee. Ten opzichte van 2024 is het aandeel dat grotendeels of volledig bekend is met het programma binnen alle functiecategorieën behalve de medisch specialisten anders met ongeveer 5 procentpunten gestegen. Onder de hoogleraar-medisch specialisten steeg de bekendheid met 10 procentpunten ten opzichte van 2024. 

Onder medisch specialisten anders en promovendi bevindt zich de grootste groep die er niet of nauwelijks mee bekend is: 7780% respectievelijk 679%. 

Een kanttekening hierbij is dat van alle wetenschappers die de vragenlijst hebben ingevuld, opvallend veel hoogleraar zijn (overtegenwoordiging) en juist weinig promovendus (ondervertegenwoordiging). Mogelijk geeft dit een vertekening van de resultaten.

Mate waarin wetenschappers zich erkend, gewaardeerd en beloond voelen voor het werk dat zij doen in 2024 en 2026

Percentage van het aantal wetenschappers

Bron: Berenschot (2024, 2026) Rapport Cultuurbarometer Erkennen & Waarderen

In 2026 voelt bijna de helft van de wetenschappers zich erkend (48%) of gewaardeerd (51%). Dit staat tegenover 27% van de wetenschappers die zich helemaal niet of niet erkend voelt en 25% die zich helemaal niet of niet gewaardeerd voelt. Ten opzichte van 2024 is het aandeel wetenschappers dat zich erkend voelt bijna gelijk gebleven (49% in 2024). Het aandeel wetenschappers dat zich niet erkend voelt is sinds 2024 toegenomen met 3 procentpunt (24% in 2024). Het aandeel wetenschappers dat zich gewaardeerd voelt is toegenomen met 6 procentpunt (45% in 2024). Het aandeel wetenschappers dat zich niet gewaardeerd voelt, is gedaald met 3 procentpunt (29% in 2024).

In 2026 is voor het eerst gevraagd in hoeverre wetenschappers zich beloond voelen. In 2026 voelt 37% van de wetenschappers zich beloond voor het werk dat men doet, tegenover 35% van de wetenschappers die zich niet beloond voelt. Het aandeel wetenschappers wat zich erkend of gewaardeerd voelt, ligt hoger dan het aandeel wetenschappers dat zich beloond voelt voor het werk dat men doet. Uit de toelichtingen van de wetenschappers komt naar voren dat er meer aandacht is voor verschillende vormen van wetenschappelijk werk, maar dat deze bredere erkenning en waardering niet altijd doorwerkt in formele beloning, loopbaanontwikkeling en beoordelingscriteria.

Naar functiegroep zijn er verschillen in ervaringen van erkenning, waardering en beloning. Docenten, onderzoekers, UD’s en UHD’s ervaren iets minder erkenning en waardering dan promovendi, medisch specialisten en hoogleraren. Ook ervaren UD’s en docenten de minste beloning, terwijl hoogleraren en hoogleraar-medisch specialisten zich het vaakst beloond voelen.

Ervaren verandering door het programma Erkennen & Waarderen op systeem, beleid en cultuur in 2024 en 2026

Percentage van het aantal wetenschappers

Bron: Berenschot (2024, 2026) Rapport Cultuurbarometer Erkennen & Waarderen

Wetenschappers ervaren in 2026 veranderingen die te maken hebben met het programma Erkennen & Waarderen, maar deze zijn voor een aanzienlijk deel nog beperkt zichtbaar. Ongeveer de helft van de wetenschappers ervaart geen verandering binnen het systeem, bijvoorbeeld organisatiestructuur, het beleid en/of de cultuur van de instelling waar men werkzaam is. De grootste positieve (42%) en negatieve (16%) veranderingen worden bemerkt binnen het beleid. De veranderingen zijn bijvoorbeeld meer aandacht voor kwaliteit dan kwantiteit van het werk en diversificatie van loopbaanpaden breder dan alleen gebaseerd op onderzoekprestaties. Ten opzichte van 2024 is het algemene beeld grotendeels vergelijkbaar. Ook toen werden de meeste positieve en negatieve veranderingen op beleidsniveau ervaren.

In 2026 is de vraag toegevoegd of wetenschappers veranderingen ervaren in hun dagelijkse werkzaamheden, hun takenpakket. De resultaten laten zien dat wetenschappers hier minder vaak verandering ervaren dan binnen het systeem, het beleid en de cultuur. 73% ervaart geen verandering in hun dagelijkse werkzaamheden. 15% ervaart een positieve verandering en 13% een negatieve verandering.

Ontwikkeling en implementatie Erkennen & Waarderen: hervorming aan faculteiten

Aantal faculteiten

Centre for Science and Technology Studies (CWTS)/Erkennen & Waarderen (2025): Survey insights and highlights.

In de CAO Nederlandse Universiteiten 2023-2024 zijn afspraken over Erkennen & Waarderen opgenomen in de arbeidsvoorwaarden. Daarnaast zijn sinds de start van het programma Erkennen & Waarderen alle universiteiten actief bezig met het differentiëren en dynamiseren van loopbaanpaden. De voortgang van de ontwikkeling en implementatie van het programma Erkennen & Waarderen bestaat uit verschillende fasen. De volgende fasen kunnen worden gedefinieerd: overweging hervormingsprocessen, herziening en ontwikkeling hervormingsprocessen, start implementatie van hervormingsprocessen, volledige implementatie van hervormingsprocessen en tot slot evaluatie van een eerder hervormingsproces.  De fase verschilt per faculteit.

Begin 2025 zijn 15/61 (25%) faculteiten processen aan het herzien, ontwikkelen of in een implementatieproeffase. Daarnaast zijn 27/61 (44%) faculteiten in de implementatiefase. In 12/61 (20%) faculteiten is de implementatie fase afgerond en zijn de hervormingsprocessen goed ingeburgerd in de gehele organisatie. In 3/61 (5%) faculteiten wordt een eerder hervormingsproces geëvalueerd.

In 7% (4/61) van de faculteiten worden Erkennen & Waarderen hervormingen overwogen, maar is er nog geen besluit genomen.