Met het onderzoek Integrale PersoneelsTelling Onderwijs (IPTO) wordt jaarlijks informatie verzameld over bevoegdheden in het voortgezet onderwijs van het lesgevend personeel en de door hen gegeven vakken. Op deze pagina is de verdeling te zien tussen bevoegd, benoembaar of onbevoegd gegeven lessen.

Van de lessen wordt, waar mogelijk, vastgesteld of deze gegeven worden door een bevoegde leraar (in het bezit van de juiste diploma's). Als de leraar niet bevoegd is, kan het zijn dat deze wel benoembaar is op grond van een uitzonderingssituatie (bijvoorbeeld onderbevoegd, zij-instromer of omscholer die de opleiding nog niet heeft afgerond). Onbevoegd gegeven lessen worden doorgaans wel gegeven door iemand met een onderwijsbevoegdheid, alleen niet voor het betreffende vak.

Hier is het volledige rapport te downloaden.

Bevoegd gegeven lessen in het vo

Percentage

Bron: Centerdata

Met ruim 90% is het aandeel bevoegd gegeven lessen het hoogst op het vwo. Het laagst is dit aandeel bij het vmbo (ruim 80%). De percentages van havo en de combinatieklassen (doorgaans brugklassen) liggen daartussen. Combinatieklassen zijn veelal brugklassen.

Onbevoegd gegeven lesuren, totaal Nederland

Beeld: © Centerdata

Per regio zijn er verschillen te zien in de onbevoegd gegeven lesuren. In de figuur wordt het percentage onbevoegde lesuren weergegeven per arbeidsmarktregio.

De (on)bevoegdheidspercentages variëren dus per regio, maar voor de aandelen van de verschillende onderwijstypen geldt dat ook. Omdat de bevoegdheidspercentages naar onderwijstype variëren is het dus zuiverder om de opsplitsing naar onderwijstype te maken bij regionale verschillen van (on)bevoegdheid. Vervolgens wordt duidelijk dat daarbij sprake is van tamelijk grote regionale verschillen.

Op deze pagina zijn ook de percentages onbevoegde lesuren voor vmbo, havo en vwo te vinden. Vergelijking van deze drie figuren laat zien dat het vmbo de meeste onbevoegd gegeven lesuren kent, waarbij er ook nog grote regionale verschillen te zien zijn. Combinatieklassen zijn veelal brugklassen.

Onbevoegd gegeven lesuren vmbo, naar regio

Beeld: © Centerdata

Ook per regio zijn er verschillen te zien in de onbevoegd gegeven lesuren. In de figuur wordt het percentage onbevoegde lesuren weergegeven per arbeidsmarktregio.

Voor het vmbo komen de hoogste onbevoegdheidspercentages (groter dan 10%) voor in Zaanstreek/Waterland, Veluwe Stedendriehoek, Flevoland, Holland-Rijnland, Groningen en Amersfoort. In Midden-Limburg en Stad Utrecht is het percentage onbevoegd gegeven lesuren het laagst (minder dan 1%). 

Op deze pagina zijn ook de percentages onbevoegde lesuren voor havo en vwo te vinden. Vergelijking van deze drie figuren laat zien dat het vmbo de meeste onbevoegd gegeven lesuren kent, waarbij er ook nog grote regionale verschillen te zien zijn. Combinatieklassen zijn veelal brugklassen.

Onbevoegd gegeven lesuren havo, naar regio

Beeld: © Centerdata

Ook per regio zijn er verschillen te zien in de onbevoegd gegeven lesuren. In de figuur wordt het percentage onbevoegde lesuren weergegeven per arbeidsmarktregio.

Voor de havo zien we relatief hoge onbevoegdheidpercentages (boven de 5%) in Flevoland en Midden-Holland. Zeeland, Stad Utrecht, Drenthe, Gooi en Vechtstreek, West-Brabant, Zuid-Limburg, Midden-Limburg  hebben de laagste onbevoegdheidspercentages (minder dan 1%). In vergelijking met het vmbo ligt het onbevoegdheidspercentage bij de havo lager.

Op deze pagina zijn ook de percentages onbevoegde lesuren voor vmbo en vwo te vinden. Vergelijking van deze drie figuren laat zien dat het vmbo de meeste onbevoegd gegeven lesuren kent, waarbij er ook nog grote regionale verschillen te zien zijn. Combinatieklassen zijn veelal brugklassen.

Onbevoegd gegeven lessen vwo, naar regio

Beeld: © Centerdata

Ook per regio zijn er verschillen te zien in de onbevoegd gegeven lesuren. In bovenstaand figuur wordt het percentage onbevoegde lesuren weergegeven per arbeidsmarktregio.

Op het vwo zijn de percentages onbevoegd gegeven lesuren het hoogst (boven de 4%) in de regio Veluwe Stedendriehoek, Midden-Holland en Amersfoort. Friesland, Stad Utrecht, Drechtsteden, West-Brabant, Haaglanden, Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Midden-Limburg hebben de laagste onbevoegdheidpercentages (minder dan 1%). Het vwo heeft de laagste percentages onbevoegdheid van de onderwijssoorten.

Op deze pagina zijn ook de percentages onbevoegde lesuren voor vmbo en havo te vinden. Vergelijking van deze drie figuren laat zien dat het vmbo de meeste onbevoegd gegeven lesuren kent, waarbij er ook nog grote regionale verschillen te zien zijn. Combinatieklassen zijn veelal brugklassen.

Gegevens in een tabel

ArbeidsmarktregioVmboHavoVwoCombinatiesTotaal
Groningen10,40%2,70%1,80%7,40%6,50%
Friesland3,80%2,70%0,90%4,10%3,10%
Drenthe4,30%0,70%1,30%3,50%3,10%
Regio Zwolle5,40%1,60%2,30%4,20%3,90%
Twente8,30%2,80%2,20%4,30%5,40%
Noord-Holland-Noord7,60%1,60%1,50%5,90%4,80%
Zaanstreek-Waterland11,50%2,20%2,00%4,90%7,00%
Zuid-Kennemerland en IJmond4,70%2,80%1,40%4,10%3,10%
Groot Amsterdam2,60%2,50%1,80%4,00%2,50%
Gooi en Vechtstreek6,60%0,70%1,80%3,50%3,00%
Amsterdam8,50%3,40%2,30%6,50%5,00%
Flevoland10,60%5,90%3,80%7,90%8,30%
Almere9,50%2,40%1,70%5,80%5,70%
Veluwe Stedendriehoek11,20%4,40%4,70%8,40%7,80%
FoodValley5,80%3,50%3,90%3,50%4,50%
Amersfoort10,40%4,10%4,30%6,00%6,60%
Midden-Utrecht7,00%2,10%1,40%3,70%3,70%
Stad Utrecht0,00%0,80%0,90%1,80%0,90%
Holland Rijnland10,60%4,00%2,10%8,30%6,40%
Zuid-Holland Centraal5,50%3,00%2,00%3,40%3,60%
Haaglanden9,10%2,20%0,70%4,00%5,10%
Midden-Holland7,30%5,90%4,30%2,30%5,60%
's-Gravenhage4,70%2,10%1,80%3,10%3,00%
Rijnmond5,80%2,70%1,80%5,90%4,40%
Drechtsteden6,40%2,60%0,90%6,80%4,50%
Gorinchem4,30%1,90%1,00%2,30%3,00%
Rotterdam8,00%4,20%2,00%2,60%4,90%
Rivierenland9,10%2,60%1,20%3,80%5,30%
Rijk van Nijmegen5,40%1,80%1,20%4,00%3,40%
Midden-Gelderland3,30%1,00%1,00%2,90%2,10%
Achterhoek7,10%3,30%3,00%5,90%5,50%
Zeeland3,40%0,90%1,20%2,80%2,30%
West-Brabant4,00%0,70%0,80%1,80%2,20%
Midden-Brabant8,40%2,90%3,20%5,80%5,60%
Noordoost-Brabant4,50%2,20%1,60%2,80%3,10%
Zuidoost-Brabant2,70%1,20%2,00%1,60%2,10%
Helmond-De Peel5,50%2,10%1,30%1,10%3,40%
Noord-Limburg2,90%1,30%0,40%2,70%2,20%
Midden-Limburg0,10%0,20%0,40%0,60%0,30%
Zuid-Limburg2,00%0,70%0,50%2,20%1,40%

Definitie: Een bevoegde leraar is een leraar met een diploma voor zowel het juiste vak als voor de juiste graadsector. Een benoembare leraar is vaak nog in opleiding of is onderbevoegd; eerstegraads lesgeven met een tweedegraads diploma. Een onbevoegde leraar is doorgaans een leraar met een onderwijsbevoegdheid, maar voor een ander vak.

Bron: Centerdata

Beschikbaar: Jaarlijks

Publicatiedatum: 15 december 2025

Noot: De indeling van arbeidsmarktregio wordt doorgaans afgeleid uit het “Besluit werkgebieden UWV 2024”. Die indeling wijzigt vanwege gemeentelijke herindelingen. Soms loopt de arbeidsmarktregioindeling daarbij achter. Voor dit onderzoek is uitgegaan van arbeidsmarktregio’s 2024.