Leerlingleraarratio

De leerlingleraarratio betreft het gemiddeld aantal leerlingen per voltijdeenheid leraar. Dit is iets anders dan de gemiddelde groepsgrootte. De leerlingleraarratio verschilt per onder­wijs­sector en is sterk afhankelijk van wie je meetelt als leraar en wie niet. Zo komen in het middelbaar beroepsonderwijs relatief veel instructeurs voor die niet meetellen als le­raar. De leerlingleraarratio is het hoogst in het hoger beroepsonderwijs (20,7 leerlingen per leraar) en het laagst in het voortgezet onderwijs (14,6 leerlingen per leraar).

In de afgelopen jaren verschilt de ontwikkeling van de leerlingleraarratio tussen het primair, voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs enerzijds en het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs anderzijds. In het primair onderwijs daalt de ratio sinds 2015, in het voorgezet onderwijs vanaf 2017 en in het middelbaar beroepsonderwijs al vanaf 2013. Daarentegen is in het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs de ratio (per saldo) vanaf 2016 toegenomen.

Leerlingleraarratio per sector

Leerlingleraarratio per sector
POVOMBOHBOWO
200915,614,218,623,619,1
201015,914,419,223,819,7
201116,414,919,523,219,9
201216,815,31922,219,4
201316,815,42019,6
201416,715,419,721,619,6
201516,915,418,720,719,3
201616,715,418,520,319,2
201716,515,418,320,719,4
201816,215,318,220,519,9
201916,115,11820,219,9
202016,11517,920,720,1
202115,814,617,3

Binnen een onderwijssector varieert de leerlingleraarratio aanzienlijk. Zo loopt deze ratio binnen het primair onderwijs uiteen van 6,8 leerlingen in het (voortgezet) speciaal onder­wijs tot 17,3 leerlingen in het basisonderwijs. In het middelbaar beroepsonderwijs varieert deze van 14,3 leerlingen bij agrarische opleidingscentra tot 17,7 leerlingen daarbuiten.

Bron: DUO, VH en UNL. Brontabel als csv (402 bytes)

Leerlingleraarratio per (sub)sector

Leerlingleraarratio per (sub)sector
2009201020112012201320142015201620172018201920202021
POTotaal15,615,916,416,816,816,716,916,716,516,216,116,115,8
BAO17,417,718,318,718,618,618,718,418,217,817,717,717,3
SBAO8,68,99,29,39,19,39,29,29,39,49,39,39,2
(V)SO5,35,76,16,36,36,56,46,56,66,66,66,66,8
VOTotaal14,214,414,915,315,415,415,415,415,415,315,11514,6
MBOTotaal18,619,219,5192019,718,718,518,318,21817,917,3
Excl. groen19,320,120,219,820,720,419,31918,918,718,418,417,7
Groen14,114,2151515,915,515,215,315151514,314,3
HBOTotaal23,623,823,222,221,620,720,320,720,520,220,7
WOTotaal19,119,719,919,419,619,619,319,219,419,919,920,1
Bron: DUO, VH en UNL. Brontabel als csv (760 bytes)