Hier kijken we naar eerstejaars studenten in het wo, ook wel instromers genoemd. Toegang tot een universiteit kan worden verkregen op basis van een vwo-diploma, een hbo-propedeuse of bachelor, bepaalde buitenlandse diploma's of een colloquium doctum (als een persoon niet over de vereiste diploma's beschikt kan een mondeling of schriftelijk onderzoek een examen vervangen).
Onder 'Gerelateerde grafieken' kan een uitsplitsing gemaakt worden naar geslacht, herkomst, opleidingsvorm, type hoger onderwijs en nationaal of internationaal. Het tweede figuur toont het aandeel eerstejaars dat na 1 jaar nog steeds bij dezelfde instelling staat ingeschreven.
Eerstejaars wo - naar opleidingsgebied
In aantallen x 1.000
In bijna alle opleidingsgebieden is het aantal eerstejaars ten opzichte van 2024 gedaald, alleen techniek zit nog in de lift.
De opleidingsgebieden gedrag en maatschappij en economie hebben in het wo de meeste instromers. De minste instromers zijn te vinden in de gebieden onderwijs en landbouw en natuurlijke omgeving.
| economie | gedrag en maatschappij | gezondheidszorg | landbouw en natuurlijke omgeving | natuur | onderwijs | recht | sectoroverstijgend | taal en cultuur | techniek | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 15,4 | 16,2 | 6,4 | 2,6 | 8,4 | 0,1 | 8,4 | 4,4 | 8,3 | 9,9 |
| 2022 | 14,1 | 14,9 | 5,9 | 2,5 | 8,5 | 0,1 | 7,6 | 4,2 | 7,6 | 9,3 |
| 2023 | 13,9 | 14,5 | 5,5 | 2,6 | 8,7 | 0,1 | 7,5 | 4,0 | 7,7 | 9,2 |
| 2024 | 14,2 | 14,4 | 5,5 | 2,4 | 8,4 | 0,1 | 7,3 | 3,7 | 7,6 | 9,8 |
| 2025 | 13,5 | 14,1 | 5,5 | 2,1 | 7,7 | 0,1 | 7,2 | 3,7 | 7,0 | 9,9 |
Figuur: Eerstejaars wo naar opleidingsgebied, in aantallen x 1.000
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- Het opleidingsgebied van een opleiding is vastgesteld in RIO (voorheen CROHO).
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Eerstejaars wo - naar geslacht
In aantallen x 1.000
Het aantal vrouwen dat instroomt in het wetenschappelijk onderwijs is al jaren hoger dan het aantal mannen, de verhouding blijft nagenoeg gelijk: 55% vrouw, 45% man. De instroomaantallen dalen al jaren voor zowel de vrouwen als de mannen. De groep studenten met een onbekend geslacht is zeer klein, maar is de afgelopen twee jaar toegenomen.
| man | vrouw | onbekend | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 35,6 | 44,6 | 0,0 |
| 2022 | 33,7 | 41,1 | 0,0 |
| 2023 | 32,8 | 40,8 | 0,1 |
| 2024 | 32,5 | 40,5 | 0,1 |
| 2025 | 32,0 | 38,6 | 0,2 |
Figuur: Eerstejaars wo naar geslacht, in aantallen x 1.000
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- Het geslacht is zoals geregistreerd staat in het ROD.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Eerstejaars wo - naar herkomst
In aantallen x 1.000
Voor alle herkomstgroepen geldt dat het aantal instromers in het laatste jaar is afgenomen. Die afname is het grootst voor studenten van Nederlandse herkomst, maar dat is ook de grootste groep. De relatieve wijzigingen zijn kleiner: het aandeel van Nederlandse herkomst ligt nu op 43%, dat van Europese herkomst op 30% en dat van buiten Europa op 27%.
| Buiten Europa | Europa | Nederland | Onbekend | |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 18,6 | 25,0 | 36,2 | 0,3 |
| 2022 | 18,1 | 23,7 | 32,8 | 0,2 |
| 2023 | 18,4 | 23,1 | 31,9 | 0,3 |
| 2024 | 19,2 | 22,0 | 31,8 | 0,2 |
| 2025 | 18,8 | 21,6 | 30,2 | 0,3 |
Figuur: Eerstejaars wo naar herkomst, in aantallen x 1.000
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- Het land van herkomst van de student volgens de definitie van OCW. Deze komt grotendeels overeen met de indeling van het CBS, en geeft aan in welk land iemand of diens ouders geboren zijn. De herkomst van personen die in het buitenland zijn geboren wordt bepaald door hun eigen geboorteland. OCW hanteert hierbij een uitzondering voor studenten die in het buitenland zijn geboren, maar van wie beide ouders in Nederland zijn geboren; hun herkomstland wordt geteld als Nederland. Bij personen die in Nederland geboren zijn, wordt de herkomst bepaald door het geboorteland van de ouders. Wanneer beide ouders in het buitenland zijn geboren, is het geboorteland van ouder 1, zoals geregistreerd in het ééncijferbestand, leidend in het bepalen van de herkomst.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Eerstejaars wo - naar opleidingsvorm
In aantallen x 1.000
Eerstejaars in het wo studeren bijna uitsluitend voltijd. Het relatief hoge aantal eerstejaars in 2021 isnog het gevolg van maatregelen tijdens de coronopandemie, waardoor het slagingspercentage in het voortgezet onderwijs hoger lag dan gewoonlijk.
Het aantal deeltijd-eerstejaars studenten is veel kleiner dan het aantal voltijd studenten, het gaat hier om honderdtallen. Dit aantal daalt over de jaren. Het aantal studenten dat het wo instroomt in een duale opleiding (een opleiding in combinatie met een arbeidscontract in een functie die bij de opleiding past) is al jaren erg klein, en vanaf 2022 na afronding nul.
| Voltijd | Deeltijd | Duaal | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 79,3 | 0,8 | 0,1 |
| 2022 | 74,1 | 0,7 | 0,0 |
| 2023 | 73,0 | 0,6 | 0,0 |
| 2024 | 72,5 | 0,6 | 0,0 |
| 2025 | 70,1 | 0,6 | 0,0 |
Figuur: Eerstejaars wo naar opleidingsvorm, in aantallen x 1.000
Definitie: Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Eerstejaars wo - naar type hoger onderwijs
In aantallen x 1.000
Zowel het aantal eerstejaars wo bachelor- als masterstudenten neemt af sinds 2021, met uitzondering van een lichte groei in de masterinstroom in 2024. Het aantal postmasterinstromers is al jaren erg klein, en na afronding nul.
Let op: we hier kijken naar instromers in het wo als geheel. De master- en postmasterinstromers hebben dus geen wo bachelorinschrijving gehad (maar kunnen wel eerder een hbo bachelor- of masterinschrijving hebben gehad).
| ba | ma | pm | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 63,6 | 16,5 | 0 |
| 2022 | 60,7 | 14,1 | 0 |
| 2023 | 59,8 | 13,9 | 0 |
| 2024 | 59,1 | 14,0 | 0 |
| 2025 | 57,1 | 13,7 | 0 |
Figuur: Eerstejaars wo naar type hoger onderwijs, in aantallen x 1.000
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- Bij uitzondering worden instromers hier wel gesplitst naar type ho, maar de status als 'instromer' bepaald op basis van het gehele wo. De associate master- en postmasterinstromers hebben hier dus geen wo bachelorinschrijving gehad. Op andere delen van de website wordt bij splitsting naar type ho gekeken naar de instroom in die specifieke combinatie van type en soort ho.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Eerstejaars wo - naar nationaal of internationaal
In aantallen x 1.000
De aantallen van zowel nationale als internationale eerstejaars wo studenten daalt bijna elk jaar sinds 2020, alleen in 2024 is voor de nationale studenten een stijging te zien ten opzichte van het jaar daarvoor.
De aandelen zijn stabiel over de getoonde periode: nagenoeg steeds 60% nationaal en 40% internationaal.
| internationaal | nationaal | |
|---|---|---|
| 2021 | 31,9 | 48,3 |
| 2022 | 30,6 | 44,2 |
| 2023 | 30,2 | 43,5 |
| 2024 | 29,2 | 44,0 |
| 2025 | 28,0 | 42,8 |
Figuur: Eerstejaars wo naar nationaal en internationaal, in aantallen x 1.000
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- DUO hanteert bij het uitsplitsen van studenten naar nationaal en internationaal de NUFFIC-definitie: internationale studenten zijn studenten die niet over de Nederlandse nationaliteit beschikken en die geen Nederlandse vooropleiding hebben gedaan. Alle overige studenten zijn nationaal.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Aandeel herinschrijvers na 1 jaar (wo bachelor voltijd)
In percentages; herinschrijving aan instelling ongeacht opleiding
Het merendeel deel van de studenten dat begint aan een voltijd bachelor aan een universiteit, is na een jaar nog op dezelfde instelling te vinden (herinschrijvers aan instelling ongeacht opleiding). De eerste piek van herinschrijvingen in 2020 valt in de coronapandemie. Daarna zien we het percentage instromers dat een jaar later aan dezelfde instelling ingeschreven blijft eerst even dalen, maar vervolgens jaarlijks toenemen.
| aandeel herinschrijvers | |
|---|---|
| 2020 | 84,4 |
| 2021 | 81,4 |
| 2022 | 82,4 |
| 2023 | 83,9 |
| 2024 | 84,9 |
Figuur: Aandeel herinschrijvers na 1 jaar (wo bachelor voltijd), in percentages; herinschrijving aan instelling ongeacht opleiding
Definitie:
- Instromers zijn hier studenten die voor het eerst zijn ingeschreven in het wo. Het maakt niet uit of ze eerder een inschrijving in het hbo hebben gehad.
- Herinschrijvers zijn hier bepaald op basis van de instelling bij instroom. Deze wordt vergeleken met de instelling een jaar later. De opleiding speelt hierbij geen rol. De student kan dus binnen dezelfde instelling geswitcht zijn en hier nog tellen als herinschrijver.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026