Gemiddeld aantal inschrijvingen per opleiding in het hbo - naar opleidingsgebied
In aantallen; op instellingsniveau
Het gemiddelde aantal inschrijvingen per opleiding in het hbo wisselt tussen de opleidingsgebieden.
Economie heeft gemiddeld de meeste inschrijvingen per opleiding, vlak gevolgd door gedrag en maatschappij. De minste inschrijvingen per opleiding zijn te vinden bij de sectoroverstijgende opleidingen.
Bij economie en gedrag en maatschappij is het aantal inschrijvingen per opleiding flink gedaald over de jaren, bij techniek geldt dat met name voor de laatste vier jaar. Bij de andere sectoren is het nagenoeg stabiel. Alleen aan het begin van de coronapandemie hebben veel opleidingsgebieden een tijdelijke stijging gezien van het aantal inschrijvingen.
| economie | gedrag en maatschappij | gezondheidszorg | landbouw en natuurlijke omgeving | onderwijs | sectoroverstijgend | taal en cultuur | techniek | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 691 | 823 | 440 | 238 | 224 | 78 | 190 | 388 |
| 2016 | 695 | 764 | 450 | 247 | 219 | 99 | 185 | 397 |
| 2017 | 683 | 727 | 467 | 257 | 217 | 127 | 182 | 406 |
| 2018 | 652 | 637 | 458 | 245 | 210 | 100 | 181 | 404 |
| 2019 | 658 | 619 | 463 | 250 | 212 | 73 | 183 | 393 |
| 2020 | 679 | 614 | 500 | 257 | 225 | 89 | 186 | 406 |
| 2021 | 661 | 612 | 509 | 259 | 237 | 83 | 190 | 380 |
| 2022 | 615 | 580 | 490 | 251 | 236 | 82 | 186 | 356 |
| 2023 | 570 | 541 | 464 | 244 | 230 | 85 | 195 | 335 |
| 2024 | 545 | 496 | 438 | 227 | 229 | 80 | 191 | 320 |
| 2025 | 520 | 498 | 430 | 226 | 226 | 82 | 187 | 302 |
Figuur: Gemiddeld aantal inschrijvingen per opleiding in het hbo - naar opleidingsgebied, in aantallen; op instellingsniveau
Definitie:
- Gemiddeld aantal hoofdinschrijvingen in het domein opleiding-instelling per opleiding, per jaar en opleidingsgebied zoals vastgesteld in de Registratie Instellingen en Opleidingen (RIO).
- Instellingsniveau betekent hier dat een opleiding geteld wordt per instelling (waar tenminste één inschrijving in die combinatie van opleiding en instelling was). Als meerdere instellingen de opleiding aanbieden, wordt dus per combinatie van opleiding en instelling apart gekeken hoeveel inschrijvingen er waren. De hbo bachelor rechten bijvoorbeeld kan dus meerdere keren voorkomen: eens per instelling waar deze opleiding ingeschrevenen heeft.
- Een hoofdinschrijving in het domein opleiding-instelling wil zeggen dat iedere combinatie van opleiding en instelling waarop die student een inschrijving heeft, exact één keer telt. Staat een student in twee verschillende opleidingen (of instellingen) ingeschreven, dan tellen die dus allebei. Staat een student twee keer in dezelfde opleiding en instelling ingeschreven (bijvoorbeeld een duale en voltijd inschrijving), dan telt slechts één van die inschrijvingen.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 23 april 2026
Gemiddeld aantal inschrijvingen per opleiding in het wo - naar opleidingsgebied
In aantallen; op instellingsniveau
Het gemiddelde aantal inschrijvingen per opleiding in het wo neemt de afgelopen 10 jaar voor bijna alle opleidingsgebieden toe. Alleen bij sectoroverstijgende opleidingen daalt het gemiddelde aantal inschrijvingen.
Economie heeft gemiddeld de meeste inschrijvingen per opleiding, gevolgd door recht en gezondheidszorg, met allen rond de 400 inschrijvingen per opleiding. Verreweg de minste inschrijvingen per opleiding zijn te vinden bij het onderdeel onderwijs, met gemiddeld minder dan 40 inschrijvingen per opleiding.
| economie | gedrag en maatschappij | gezondheidszorg | landbouw en natuurlijke omgeving | natuur | recht | onderwijs | sectoroverstijgend | taal en cultuur | techniek | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 348 | 272 | 371 | 216 | 168 | 306 | 16 | 450 | 104 | 314 |
| 2016 | 370 | 270 | 387 | 238 | 166 | 309 | 14 | 393 | 108 | 329 |
| 2017 | 383 | 279 | 390 | 255 | 179 | 318 | 14 | 419 | 112 | 343 |
| 2018 | 398 | 295 | 398 | 260 | 187 | 354 | 12 | 382 | 118 | 354 |
| 2019 | 415 | 309 | 396 | 268 | 211 | 361 | 18 | 408 | 122 | 366 |
| 2020 | 449 | 347 | 419 | 282 | 235 | 407 | 31 | 408 | 137 | 382 |
| 2021 | 463 | 368 | 422 | 286 | 244 | 431 | 37 | 423 | 142 | 388 |
| 2022 | 452 | 368 | 412 | 285 | 252 | 438 | 33 | 388 | 140 | 376 |
| 2023 | 450 | 368 | 404 | 276 | 266 | 426 | 34 | 396 | 137 | 365 |
| 2024 | 455 | 366 | 398 | 267 | 264 | 417 | 34 | 391 | 137 | 358 |
| 2025 | 442 | 362 | 394 | 246 | 255 | 414 | 36 | 333 | 132 | 354 |
Figuur: Gemiddeld aantal inschrijvingen per opleiding in het wo - naar opleidingsgebied, in aantallen; op instellingsniveau
Definitie:
- Gemiddeld aantal hoofdinschrijvingen in het domein opleiding-instelling per opleiding, per jaar en opleidingsgebied zoals vastgesteld in de Registratie Instellingen en Opleidingen (RIO).
- Instellingsniveau betekent hier dat een opleiding geteld wordt per instelling (waar tenminste één inschrijving in die combinatie van opleiding en instelling was). Als meerdere instellingen de opleiding aanbieden, wordt dus per combinatie van opleiding en instelling apart gekeken hoeveel inschrijvingen er waren. De bachelor rechten bijvoorbeeld kan dus meerdere keren voorkomen: eens per instelling waar deze opleiding ingeschrevenen heeft.
- Een hoofdinschrijving in het domein opleiding-instelling wil zeggen dat iedere combinatie van opleiding en instelling waarop die student een inschrijving heeft, exact één keer telt. Staat een student in twee verschillende opleidingen (of instellingen) ingeschreven, dan tellen die dus allebei. Staat een student twee keer in dezelfde opleiding en instelling ingeschreven (bijvoorbeeld een duale en voltijd inschrijving), dan telt slechts één van die inschrijvingen.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 23 april 2026