Onder 'Gerelateerde grafieken' kan er een uitsplitsing gemaakt worden naar type hoger onderwijs, geslacht, herkomst, opleidingsvorm en nationaal of internationaal.
Ingeschrevenen wo - naar opleidingsgebied
In aantallen x 1.000
Het aantal ingeschrevenen in het wo is in de meeste opleidingsgebieden het laagst in 2025, maar laat verder verschillende patronen zien afhankelijk van het opleidingsgebied.
In de sectoren economie, gedrag en maatschappij, en natuur zien we een dalende trend na eerdere stijging. In de sectoren gezondheidszorg, landbouw en natuurlijke omgeving, onderwijs, recht en taal en cultuur zien we over de getoonde periode een daling. Het opleidingsgebied techniek groeit na eerdere daling.
| economie | gedrag en maatschappij | gezondheidszorg | landbouw en natuurlijke omgeving | natuur | onderwijs | recht | sectoroverstijgend | taal en cultuur | techniek | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 53,6 | 63,5 | 37,4 | 12,8 | 39,0 | 1,6 | 35,7 | 14,4 | 36,0 | 48,2 |
| 2022 | 52,9 | 63,4 | 37,4 | 12,7 | 40,2 | 1,5 | 35,4 | 14,8 | 35,4 | 48,1 |
| 2023 | 53,3 | 64,0 | 37,2 | 12,7 | 40,7 | 1,4 | 34,9 | 14,7 | 35,1 | 47,7 |
| 2024 | 53,3 | 63,6 | 36,8 | 12,2 | 40,7 | 1,4 | 34,4 | 14,2 | 35,1 | 47,9 |
| 2025 | 52,1 | 63,0 | 36,3 | 11,5 | 39,6 | 1,5 | 34,2 | 13,4 | 33,8 | 48,4 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar opleidingsgebied, in aantallen x 1.000
Definitie: Het opleidingsgebied van een opleiding is vastgesteld in RIO (voorheen CROHO).
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Ingeschrevenen wo - naar geslacht
In aantallen x 1.000
In het wetenschappelijk onderwijs staan meer vrouwen dan mannen ingeschreven. Sinds 2021 is de verhouding tussen beide groepen relatief stabiel: een kleine 54% vrouwen en een ruime 46% mannen. Het aantal ingeschrevenen met een onbekend geslacht is zeer klein, maar groeit.
| man | vrouw | onbekend | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 159,4 | 182,7 | 0,0 |
| 2022 | 158,9 | 182,8 | 0,0 |
| 2023 | 158,0 | 183,6 | 0,1 |
| 2024 | 156,6 | 182,7 | 0,2 |
| 2025 | 154,3 | 179,1 | 0,4 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar geslacht, in aantallen x 1.000
Definitie: Het geslacht is zoals geregistreerd staat in het ROD.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Ingeschrevenen wo - naar herkomst
In aantallen x 1.000
Het aantal studenten met een Nederlandse herkomst daalt vanaf 2021. De aantallen studenten met een Europese of buiten-Europese herkomst liggen lager, maar nemen juist ieder jaar toe en vormen in het meest recente jaar 46,7% van de wo-ingeschrevenen.
| Buiten Europa | Europa | Nederland | Onbekend | |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 68,3 | 72,6 | 199,7 | 1,4 |
| 2022 | 70,3 | 76,3 | 193,8 | 1,4 |
| 2023 | 72,1 | 79,5 | 188,7 | 1,4 |
| 2024 | 74,0 | 81,1 | 183,1 | 1,3 |
| 2025 | 74,7 | 81,1 | 176,6 | 1,3 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar herkomst, in aantallen x 1.000
Definitie: Het land van herkomst van de student volgens de definitie van OCW. Deze komt grotendeels overeen met de indeling van het CBS, en geeft aan in welk land iemand of diens ouders geboren zijn. De herkomst van personen die in het buitenland zijn geboren wordt bepaald door hun eigen geboorteland. OCW hanteert hierbij een uitzondering voor studenten die in het buitenland zijn geboren, maar van wie beide ouders in Nederland zijn geboren; hun herkomstland wordt geteld als Nederland. Bij personen die in Nederland geboren zijn, wordt de herkomst bepaald door het geboorteland van de ouders. Wanneer beide ouders in het buitenland zijn geboren, is het geboorteland van ouder 1, zoals geregistreerd in het ééncijferbestand, leidend in het bepalen van de herkomst.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Ingeschrevenen wo - naar opleidingsvorm
In aantallen x 1.000
Nagenoeg alle ingeschrevenen in het wo volgen een voltijd opleiding. Dit aantal neemt sinds 2024 iets af.
Het aantal deeltijd studenten daalt in de getoonde periode jaarlijk met ongeveer 200. Het aantal ingeschrevenen in duale opleidingstrajecten blijft al jaren ongeveer gelijk op ongeveer 600.
| Voltijd | Deeltijd | Duaal | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 336,5 | 5,0 | 0,6 |
| 2022 | 336,4 | 4,7 | 0,6 |
| 2023 | 336,6 | 4,5 | 0,6 |
| 2024 | 334,7 | 4,3 | 0,6 |
| 2025 | 329,1 | 4,1 | 0,6 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar opleidingsvorm, in aantallen x 1.000
Definitie: Ingeschrevenen wo naar opleidingsvorm.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Ingeschrevenen wo - naar type hoger onderwijs
In aantallen x 1.000
Het aantal ingeschrevenen in wo-bacheloropleidingen piekte in 2023 en daalt in de jaren erna. Het aantal ingeschrevenen in wo-masteropleidingen daalde juist tot 2023 en stijgt in de jaren erna. Het aantal ingeschrevenen in postmasteropleidingen is zeer klein: het schommelt in de getoonde periode rondom de 1200.
| ba | ma | pm | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 214,1 | 126,5 | 1,5 |
| 2022 | 217,2 | 123,2 | 1,3 |
| 2023 | 219,4 | 121,1 | 1,2 |
| 2024 | 215,9 | 122,5 | 1,1 |
| 2025 | 209,4 | 123,1 | 1,2 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar type hoger onderwijs, in aantallen x 1.000
Definitie: Ingeschrevenen wo naar type hoger onderwijs.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026
Ingeschrevenen wo - naar nationaal en internationaal
In aantallen x 1.000
Over de getoonde perdiode daalt het aantal nationale wo-studenten en stijgt het aantal internationale studenten. De uitzondering hierop vormt het laatste jaar, waarin ook het aantal internationale studenten is afgenomen ten op zichte van het jaar ervoor.
| internationaal | nationaal | |
|---|---|---|
| 2021 | 78,9 | 263,2 |
| 2022 | 84,7 | 257,1 |
| 2023 | 89,5 | 252,2 |
| 2024 | 92,2 | 247,4 |
| 2025 | 91,6 | 242,2 |
Figuur: Ingeschrevenen wo naar nationaal en internationaal, in aantallen x 1.000
Definitie: DUO hanteert bij het uitsplitsen van studenten naar nationaal en internationaal de NUFFIC-definitie: internationale studenten zijn studenten die niet over de Nederlandse nationaliteit beschikken en die geen Nederlandse vooropleiding hebben gedaan. Alle overige studenten zijn nationaal.
Bron: DUO ééncijferbestand ho
Data beschikbaar in: jaarlijks mei
Publicatiedatum: 30 april 2026